Допомога на поховання за кошти Фонду

Відповідно статей 1, 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105 (далі – Закон № 1105) страховий випадок – це подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи на отримання відповідно до цього Закону матеріального забезпечення або послуг. Право громадян на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою діяльністю та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено Законом.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464 застрахована особа – це фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок.

Згідно з вимогами статей 27, 31 Закону № 1105 допомога на поховання надається в разі смерті застрахованої особи, а також членів її сім’ї, які перебували на її утриманні:

а) дружини (чоловіка);

б) дітей, братів, сестер та онуків, які не досягли 18 років або старших цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до 18 років (братів, сестер та онуків – за умови, що вони не мають працездатних батьків), студентів, учнів середніх професійно-технічних та вищих навчальних закладів з денною формою навчання – до 23 років;

в) батька, матері;

г) діда та баби за прямою лінією спорідненості.

Не вважаються такими, що перебували на утриманні застрахованої особи, члени сім’ї, які мали самостійні джерела засобів до існування (одержували заробітну плату, пенсію тощо).

Допомога надається застрахованій особі, члену її сім’ї або іншим юридичним чи фізичним особам, які здійснили поховання.

Допомога на поховання застрахованої особи призначається сім’ї померлого або особі, яка здійснила поховання, на підставі свідоцтва про смерть, виданого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів громадянського стану, виконавчим органом сільської, селищної чи міської (крім міст обласного значення) ради. Допомога на поховання члена сім’ї застрахованої особи призначається застрахованій особі на підставі свідоцтва про смерть, виданого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів громадянського стану, виконавчим органом сільської, селищної чи міської (крім міст обласного значення) ради та довідки з місця проживання про перебування померлого члена сім’ї на утриманні застрахованої особи.

Комісія із соціального страхування призначає допомогу на поховання особі, яка здійснила поховання працівника підприємства/організації, за якого сплачувалися в повному обсязі внески (ЄСВ), на підставі таких документів:

- заява особи, яка здійснила поховання;

- оригінал витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання; у рядку «Надано на запит» має бути особа, яка здійснила поховання та звернулася по витяг;

- копія свідоцтва про смерть;

- копія паспорта та коду, розрахунковий рахунок особи, яка здійснила поховання;

- копія документів про витрати на поховання (у Законі № 1105 чітко прописано: «особі, яка здійснила поховання»).

Під час простою підприємства/організації допомога на поховання працівника призначається та виплачується особі, яка здійснила поховання.

За наявності всіх документів від організації подається до робочих органів виконавчої дирекції Фонду заява-розрахунок з додатком 1.2.

Відділ страхових виплат та

матеріального забезпечення