ЯК ВЛАСНИКАМ СЕРТИФІКАТІВ НА ЗЕМЕЛЬНУ ЧАСТКУ (ПАЙ) ОФОРМИТИ ПРАВО ВЛАСНОСТІ

  • 75

Власникам сертифікатів на земельну частку (пай) необхідно оформити право власності до 1 січня 2025 року. Вимоги передбачені статтею 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».

Сертифікат на земельну частку (пай) засвідчує право власника на отримання земельної ділянки та містить дані про її вартість та площу в умовних кадастрових гектарах.

Сертифікат на земельну частку (пай) не є підтвердженням права власності на саму ділянку й не встановлює її меж. Саме оформлення у власність земельної частки (паю) передбачає заміну сертифіката про право на таку земельну частку на витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на земельну ділянку. Така земельна ділянка після оформлення вказаних документів матиме чітко визначені межі в натурі (на місцевості), а власник матиме повне право на володіння, користування та розпорядження своїм майном.

Як оформити право власності й отримати витяг з реєстру речових прав на нерухоме майно, якщо у вас є сертифікат?

Зверніться до сільської (селищної чи міської) ради, на території якої розташована земельна частка (пай) із письмовою заявою про передачу у власність земельної ділянки та надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної в натурі (на місцевості). До такої заяви додайте копію сертифікату на земельну частку (пай). Отримайте відповідне рішення місцевої ради.

Зверніться до землевпорядної організації, щоб розробити проектну документацію із землеустрою та встановлення меж земельної ділянки. Оплатіть послуги та отримайте технічну документацію землеустрою.

Зверніться до органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру або до центру надання адміністративних послуг з заявою про реєстрацію земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номеру. Отримайте витяг з Державного земельного кадастру про присвоєння такого номеру.

Зверніться до відповідної місцевої ради, щоб затвердити розроблену проектну документацію із землеустрою та оформити земельну ділянку у власність. Отримайте рішення місцевої ради про передачу у власність земельної ділянки на місцевості.

Зверніться до державного реєстратора та зареєструйте право власності на земельну ділянку на підставі рішення місцевої ради. Після такого звернення відомості про земельну частку (пай) вносяться до єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а вам дадуть витяг про реєстрацію права власності на земельну ділянку, який є тим документом, що посвідчує право власності.

Якщо у Вас є сертифікат на земельну частку (пай), але Ви не встигнете оформити право власності на земельну ділянку до 1 січня 2025 року, або межі земельної частки (паю) не будуть виділені в натурі (на місцевості), ваші частки (паї) будуть вважатися невитребуваними.

Отже, якщо ви є власником земельного паю, рекомендуємо вчасно звернутися за оформленням документів для здійснення реєстрації права власності на земельний пай. Таким чином, ви зможете зберегти своє право на земельний пай після 1 січня 2025 року.